A GYIRMÓTI TAGÓVODA BEMUTATÁSA
Intézmény neve: Ménfőcsanaki Óvoda
Intézmény címe: 9012 Győr Horgas u. 21.
Tagóvoda neve: Ménfőcsanaki Óvoda Gyirmóti Tagóvodája
Tagóvoda címe: 9019 Győr Szent László u. 35-37.
Telefon: 0696449055
A Gyirmóti Tagóvoda Győr legkisebb óvodája. Nagyon szép természeti környezetben a Holt-Rába partjától pár méterre található. Itt a gyerekek szinte minden nap láthatnak hattyút, vadkacsát, sárga-és feketerigót, ,békát, gyíkot valamint sok más érdekes élőlényt és természetesen gólyát, hiszen a kapunk előtti villanyoszlopon is fészkel egy pár.
2011-ig a Gyirmóti ÁMK intézményegységeként működött, majd a Kertvárosi Főigazgatóságon belül a Dr.Torda István Óvodához
(Ménfőcsanaki Óvoda) csatoltak minket, végül a Főigazgatóság felbomlása után az önállósodott Ménfőcsanaki Óvoda Tagóvodája maradtunk.
Óvodánkba jelenleg két csoportba járhatnak a gyerekek: Cinke csoport- ahova kiscsoportosok és a fiatalabb középsősök, ill. a Lepke csoport ahova a nagycsoportosok és az idősebb középsősök járnak.
Óvodai mindennapjaink nagy része is a szabadlevegőn zajlik. Sokat kirándulunk a környéken, ellátogatunk a közeli farmra állatokkal ismerkedni, illetve madárlesre is elmegyünk.
Már a régi Helyi Óvodai Programban is fő feladatunkként jelöltük meg a környezeti nevelés fontosságát, mely az új a Ménfőcsanaki Óvodával közösen szerkesztett Nevelési programban is megjelenik. Célunk a környezet megóvására, tiszteletére nevelés. Nemcsak a mindennapokban ösztönözzük arra a gyerekeket, hogy takarékoskodjanak a vízzel, az árammal, hogy a hulladékot szelektíven gyűjtsük, hogy a környezetünket tisztán, rendben tartsuk, sokat kiránduljunk, minél több időt töltsünk a szabadban, hanem „ Zöld Napok” elnevezéssel különböző programokat szervezünk a győri és Győr környéki óvodásoknak és kisiskolásoknak ill. az óvodánkba jelenleg és régen járó gyerekeknek és szüleiknek. Március végén, április elején madárgyűrűzésre hívjuk a gyerekeket, melyen három nap alatt átlagban 1000 gyerek vesz részt. Érdekes vetítéssel egybekötött előadás, séta-gólya les, ismerkedés a madárfogó hálóval és madárgyűrűzés várja ilyenkor az érdeklődőket. Áprilisban minden évben kirándulni megyünk a szülőkkel együtt Vinyére a Föld Napja alkalmából rendezett faültetésre, melyet egybekötünk egy hosszabb kirándulással, szalonnasütéssel. Májusban a Madarak és Fák Napján kirándulást szervezünk, melynek 3-4 állomásán a gyerekek megismerkedhetnek az „ Év Madarával, „ Az Év Fájával” ill. a környék egy-egy jellegzetes növényével, állatával. Februárban és ősszel segítünk a művelődési ház által iskolásoknak szervezett környezetvédelmi programokon. A három nagy óvodai program lebonyolításban minden kolléga sőt néha a szülők is nagy örömmel részt vesznek.
Részt veszünk, vettünk mások által indított programokon, projektekben is, ilyenek voltak például a „ Gondolkodj egészségesen” az „ Ovizsaru” a „ Dohányzás megelőzési program, valamint a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdővagyon-gazdálkodási Intézetének „ Erdővel, fával a holnapért” projektje, az Európai Hulladékcsökkentési Hét.
Környezetvédelmi munkánk elismeréseként 2009-ben „Kitaibel Pál Környezetvédelmi Emlékérem„ díjban részesültünk. 2006-ban, 2010-ben és 2013-ban sikeresen pályáztunk a ”Zöld Óvoda” címre. 2013 októberében átvehettük a „ Virágos Magyarországért” díjat melyet az intézményi kategóriában az országból 2 óvoda és 2 iskola kapott meg.
Az óvoda életében nagy változást jelentett az angol nyelvi nevelés bevezetése 2009-ben. Már előtte is nagy igény jelentkezett az idegen nyelv játékos tanítására- délutánonként vehettek részt a gyerekek előbb német, majd angol órákon. Bár azt valljuk, hogy a gyerekek előbb a saját anyanyelvüket sajátítsák el a lehető legjobban, majd ez után tanuljanak más nyelveket is , mégis úgy határoztunk az akkori vezetéssel, hogy megpróbálkozunk az angol nyelv játékos megismertetésével. Nem bántuk, hogy így határoztunk, mert főleg a nagycsoportosok nagyon fogékonyak és szépen elsajátítják az alapvető szavakat, kifejezéseket, verseket, énekeket.
Óvodásaink sok színes programon is részt vehetnek : bábelőadásokat szervezünk, decembertől úszni járunk, részt veszünk az „ Ovi Olimpián” valamint a győri Ovi foci klub tagjai is vagyunk, ahol 2013-ban a legkisebb óvodaként mi nyertük el az első helyezést.
Mióta a Ménfőcsanaki Óvoda Tagóvodája vagyunk, próbálunk alkalmazkodni a náluk már régebb óta működő dolgokhoz is. Óvónőink tagjai lettek a Hagyományőrző, ill. Differenciált munkaközösségüknek, valamint nálunk is létrehoztuk a” Zöld óvoda „munkaközösséget, átvettük a dokumentációjukat, mérési, értékelési rendszerüket.
Partnereinkkel nagyon jó kapcsolatot ápolunk. Legelső sorban régi tagintézmény társunkkal a Gyirmóti Művelődési Házzal: Családi rendezvényeinket – karácsony, farsang, Anyák napja, évzáró- a nagyteremben tartjuk, az ő rendezvényeikre – Idősek napja, kiállítás megnyitók- pedig sokszor kérik fel a Lepke csoportosokat verselni, énekelni. Közös rendezvényünk az áprilisi egészségpiac és a madárgyűrűzés, amelyben az összes dolgozó, gyermek, és sok szülő is részfeladatokat vállal.
A nyílt napon, mely általában márciusban van, illetve nyáron szeretettel várjuk az érdeklődő szülőket gyerekeket 1-1 óra "ismerkedős' játékra.